MAKSIMUM FORMY
Uncategorized

Sterydy anaboliczne

Groźne sterydy anaboliczne (anaboliki)

Sterydy anaboliczne pobudzają dzielenie się komórek tworzących pewne tkanki organizmu zwierząt oraz ludzi. Szczególnie charakterystyczne funkcjonowanie sterydów polega na pobudzaniu przyrostu wagi mięśni, energii oraz odporności. Naturalnym sterydem anabolicznym jest testosteron – męski hormon płciowy. Lecz stosowanie go bez powodu (naturalnego albo kupionego niedoboru wykazanego badaniami lekarskimi) przynosi dużo szkodliwych działań. Niebezpieczne, chociaż ciężkie do odkrycia, jest duże zaburzenie równowagi hormonalnej organizmu. Po jakimś okresie przekłada się to na złe działanie danych narządów i zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Pomimo to poszczególne cechy anabolików (np. wpływ na wzrost wagi mięśniowej) można przyjąć za korzystne. Niestety, nowe doświadczenia naukowe pokazują, iż nie służą one naszemu organizmowi.

Na razie badaczom nie udało się opracować kompleksowych sterydów, jakie działałyby wybiórczo, np. stanowiły jedynie o wzroście energii, wagi ciała albo kości. Dzieje się tak, gdyż wszelkie sterydy anaboliczne są metabolizowane, więc ulegają przemianie materii, i artykuły owej zmiany szkodzą organizmowi. Niewątpliwie, np. kulturyści, nakręceni na intensywne modelowanie sylwetki, nie będą się zastanawiać nad końcowymi konsekwencjami działania takich środków. Jednak ze sterydami niewątpliwie nie ma zabawy.

Sterydy szkodzą bez względu na płeć

U mężczyzn rodzą szybkie wzmocnienie popędu płciowego, po jakim dochodzi do ograniczenia liczby naturalnie produkowanego testosteronu. Wynik? Kurczenie się jąder, i w konsekwencji chociażby niepłodność. U kobiet efektem używania anabolików może być stałe zmniejszenie głosu, nieregularne miesiączki, powiększenie łechtaczki, zmiany skórne, owłosienie na ciele oraz twarzy i łysienie na czubku głowy. Panowie również mają większy zarost, lecz zazwyczaj na torsie oraz plecach. Od testosteronu nie przybywa im włosów na głowie, czego właśnie wielu by oczekiwało. U obu płci wielkie ilości anabolików powodują ginekomastię (rozrost gruczołów piersiowych). Na całym ciele wielokrotnie pojawia się trądzik, więc krosty podchodzące ropą oraz pozostawiające trwałe blizny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *